5 najlepszych świątyń w Bagan gdzie ominiesz tłumy (mapa)

1 (4)

Panorama wschodu słońca z North Guni

Bagan to perła Birmy. Ponad dwa tysiące pagód rozsianych gęsto na zielonej równinie musi robić wrażenie. Jeśli jest inaczej, to znak, że coś jest nie tak i może czas zrobić sobie przerwę od podróżowania. Połowa funu jaki czeka na Ciebie w Bagan to eksploracja okolicy we własnym zakresie, na wynajętym rowerze lub elektrycznym skuterku. Schodzenie z utartych szlaków, poszukiwanie nieodkrytych świątyń i wspinaczka na szczyt wąskimi tunelami, żeby znaleźć swoje miejsce na wschód czy zachód słońca. Druga połowa funu w Bagan to właśnie wschody i zachody słońca. Jeśli ktoś był w Birmie, to pierwsze pytanie skierowane do tej osoby nie powinno brzmieć „czy byłeś w Bagan?”, tylko „z której pagody widziałeś wschód słońca?”. Bo o ile zachód jest ekstra i robi wrażenie, o tyle wschód słońca przy pięknej pogodzie, z balonami dryfującymi wolno nad opatulonymi mgłą pagodami to jest dopiero spektakularny widok. Gwarantowany opad szczęki i miłość do Baganu od pierwszego wschodu słońca. Problem jednak tkwi w tym, że co rano i w każde popołudnie, dokładnie w tym samym momencie tysiące ludzi chcą zobaczyć dokładnie to samo,  Pagody zaznaczone przysłowiowym „krzyżykiem” na mapach, opisane jako „te dobre” w Lonely Planet czy znane z popularnych internetowych źródeł są napakowane ludźmi jak mis trocinami już dobre 90 minut przed godziną „zero”. Dlatego przez 3 dni weszliśmy na ponad 30 świątyń w Bagan i wyselekcjonowaliśmy 5 najlepszych na wschód i zachód słońca, gdzie nie ma tłumów. Długo to pewnie nie potrwa, bo Bagan jako destynacja turystyczna zyskuje z każdym dniem i pewnie już to pisaliśmy, ale nie zaszkodzi powtórzyć – zaplanuj swój pobyt w Birmie już dziś. Jutro może być za późno.

1. North Guni – punkt A na mapie
1 (3)

Świątynia w całej okazałości

Absolutnie nasz numer jeden. Najlepsza świątynia na wschód słońca EVER. Podczas gdy wszyscy tłumnie gromadzą się na najpopularniejszej, oddalonej dosłownie o rzut beretem Shwe San Daw, na North Guni są tylko jednostki. To prawdopodobnie jedna z najwyższych pagód, na które można się wspiąć, a na szczycie czeka na Ciebie taras wręcz idealny do podziwiania wschodu. Sprawdź tą świątynię czym prędzej, bo wokół zaczynają się szwendać pierwsi sprzedawcy pamiątek, a to nie jest dobry znak.

1 (5)

Wschód słońca widziany z North Guni

1 (6)

Balony lądującw nieopodal świątyni Pya-Tha-da. Widok z North Guni, ogniskowa 300mm.

1 (2)

Widok z North Guni w kierunku północnym. Po prawej największa świątynia całego Bagan – Dhamma-yan-gyi

2. Oak-kyaung-gyi – punkt B na mapie
2 (2)

Zachód słońca widziany z Oak-Kyaung-Dyi

Najlepsza świątynia na zachód słońca. To właściwie monastyr, a nie pagoda. Dość niewysoki budynek, o kwadratowym, płaskim dachu jest świetnie schowany za polem kukurydzy. Kompletnie nic nie zasłania widoku na świątynie w oddali, pięknie wyglądające w promieniach zachodzącego słońca. Prowadząca do monastyru droga nie jest jeszcze ani dobrze wydeptana, ani wyjeżdżona, choć pojawiają się już pierwsi turyści w asyście przewodników. Trafiliśmy tu zupełnym przypadkiem, bo w przeciwnym razie moglibyśmy wcale nie znaleźć tego miejsca., Spędziliśmy tu dwa fantastyczne zachody i zawsze było nas tylko kilka osób.

2 (3)

Panorama w kierunku zachodnim z Oak-Kyaung-Dyi. Po lewej Ananda Temple, a zaraz bok That-byin-nyu – najwyższa świątynia w Bagan (mimo, że na zdjęciu dzięki perspektywie wygląd to inaczej =] )

2

Oak-Kyaung-Dyi widziana ze świątyni nr 399 (opis poniżej); ogniskowa 300mm

3. Świątynia nr 399 – punkt C na mapie

Podczas gdy na zachód słońca wszyscy jak jeden mąż walą na pagodę obok (Bule Thi) i siedzą ściśnięci jak na przedstawieniu w amfiteatrze, świątynia nr 399 stoi pusta. Jest co prawda nieco niższa od sąsiadki i oferuje lepszy widok na wschód aniżeli na zachód, to jednak z dużym prawdopodobieństwem będziesz tu całkiem sam. Idealna na chillout, gdy chcesz po prostu posiedzieć, po napawać się widokami, a statyw odłożyć na chwilę na bok. Uwielbialiśmy tu przyjeżdżać i wsuwać świeże owoce, patrząc na ludzi gromadzących się na Bule Thi i szukając swojego miejsca wśród tłumu.

3 (4)

Na prawo Bule Thi, z widownią, na lewo nr 399 – ludzi brak.

3 (2)

Panoramiczny widok w kierunku północnym ze świątyni nr 399

4. Świątynia numer 1401 – punkt D na mapie

Klasyczne off-the-beaten-track, dla prawdziwych eksplorerów. Oferuje piękny widok zarówno na wschód jak i na zachód. Strzelamy w ciemno, że będziesz tam jedyną osobą, a niech za potwierdzenie tych słów świadczy fakt, że ta pagoda nie jest zaznaczona numerem na mapie, a znaleźliśmy ja tylko dlatego, że zgubiliśmy się w okolicy :)

4

Część świątyń, pomimo braku nazwy widniejącej na mapach, ma swoją nazwę wśród lokalnych przewodników. Ta nie ma… Jest tylko numer i tyle :)

4 (2)

Nigdy nie widzieliśmy nikogo kręcącego się w okolicy tej pagody, a przejeżdżaliśmy dookoła przynajmniej trzy razy. Wiele osób wspina się na pobliskie pagody zaznaczone na mapie, zapominając o tej, stojącej samotnie na uboczu. W tle, po prawej widać światynię Dhamma-yan-gyi.

 

5. Ywa-haung-gyi – punkt E na mapie

Ta pagoda to zupełnie przypadkowe znalezisko. Stoi przy głównej drodze, ale nigdy nikogo przy niej nie widzieliśmy. W środku okazało się bowiem, że droga na szczyt jest zamknięta, a klucz posiada departament archeologii w Starym Baganie. Tyle, że jedne z metalowych drzwiczek wewnątrz świątyni odgięte są w taki sposób, że chuda osoba da radę się przez nie przecisnąć. Ta świątynia oferuje prawdopodobnie bajeczny widok na wschód (na zachód słabo, bo drzewa zasłaniają) i jest bardzo wysoka, sporo wyższa od North Guni. Kwestia sumienia i tego jak sie czujesz łamiąc system, bo de facto pagoda jest zamknięta. Z drugiej strony gwarantuje Ci to samotność na szczycie, pod warunkiem, że akurat nie wpadnie ktoś kto również wie o odgiętej kracie. W końcu ktoś to musiał zrobić…

5 (2)

Widok ze świątyni Ywa-haung-gyi w kierunku południowo-wschodnim. W tle po prawej świątynia Su-la-ma-ni.

MAPA Bagan z zaznaczonymi świątyniami

baganmapa

2 odpowiedzi do artykułu “5 najlepszych świątyń w Bagan gdzie ominiesz tłumy (mapa)

  1. Daniel

    Dzięki za wpis i za wskazówkę. Potwierdzam: Oak-kyaung-gyi – punkt B na mapie
    NAJLEPSZY punkt na zachód słońca i generalnie chillout. Bywa tam bardzo miły sprzedawca pamiątek „ą ą”. Ma dobre ceny i jest naprawdę w porządku gość! Wspierajcie lokalnych handlarzy. Dla nas 3 zeta, dla nich 1000 kyatów, za które ogarniają cały dzień. Jak widzę grubych „białasów”,którzy na każdą zaczepkę localsów reagują „No, No!” mam ochotę zapaść się pod ziemię. Ci ludzie żyją za dollara dziennie!!!!

    1. Zalatani Autor

      Zgadza się! Korzystajcie z tej miejscówki, bo już niedługo wszyscy będą o niej wiedzieć i nie będzie tak magicznie. A widoki przednie :) Pozdro Daniel!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress