5 najpiękniejszych dróg w Nowej Zelandii

Ktoś kiedyś powiedział, że samo podróżowanie autem po Nowej Zelandii to świetna forma zwiedzania i fantastyczne widoki na wyciągnięcie ręki, od których dzieli Cię zaledwie szyba w samochodzie. Zieleń, góry, ocean, jeziora – można tak wymieniać w nieskończoność. A wszystko to rozrzucone na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Więc gdy tylko podejmiesz decyzję, aby nareszcie odwiedzić tę wspaniałą krainę, postaw sobie jeden istotny warunek – nie jeżdżę po zmroku :)

 

1. Queenstown – Glenorchy, 46 km

_IGP0713Cóż tu rzec. Ta droga uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na całym świecie. Trudno zatem o pomyłkę. Leży wzdłuż jeziora Wakatipu, w którym pięknie odbijają się pobliskie szczyty górskie, przez cały rok zasypane śniegiem. Tu po prostu nie trzeba rekomendacji, tylko dobrej prognozy pogody. Będziesz zdumiony jak często musisz się zatrzymywać, żeby pstryknąć fotkę.

 

2. Great Alpine Highway

Otira – Springfield, 97 km

_IGP2062Cała trasa zwana Great Alpine Highway liczy sobie 231 kilometrów, jednak zdecydowanie najciekawszy odcinek rozciąga się pomiędzy Otirą, a Springfield – niecałe sto kilometrów zjazdów, podjazdów, zakrętów i niesamowitych widoków. Po drodze – Arthur’s Pass – najwyżej położona wioska na Południu (739 metrów n.p.m.), z szeregiem trekkingowych tras, począwszy od kilkunastominutowych spacerów po kilkudniowe wyprawy. Wieje niesamowicie, amplitudy temperatur zabójcze, a zmiany pogody następują w błyskawicznym tempie. Jednakże widoki za oknem – bajka. Strach pomyśleć, jak to musi wyglądać zimą, gdy wszystkie szczyty pokryte są białym puchem.

 

3. Million Dollar View Road

Matauri Bay Road – Whangaroa Road, 41 km

million dollar view roadLokalni mieszkańcy zwykli nazywać tą trasę Million Dollar View Road. Nie bez powodu. Absolutny hit na Wyspie Północnej – owce i krowy pasące się na zielonych pagórkach, mnóstwo ptactwa na każdym kroku, no i najważniejsze – kapitalne plaże z idealnymi warunkami dla surferów, wyśmienite punkty widokowe i praktycznie zero samochodów nadjeżdżających z przeciwka. Po prostu Nowa Zelandia w pigułce.

 

4. Te Anau – Milford Sound, 119 km

milfordTę drogę można spokojnie nazwać drogą na koniec świata. Prowadzi bowiem do malutkiej miejscowości gdzie nie doświadczysz ani sklepu, ani zasięgu komórkowego, a jedyną opcją dotarcia tu jest kilometrowy tunel wykuty w skale. Co więcej, zimą możesz tu wcale nie dojechać jeśli śnieg zaskoczy drogowców :) A byłoby szkoda, bo trasa jest kapitalna – usiana górami, strumieniami i punktami widokowymi, a po drodze niezliczona ilość atrakcji do zwiedzenia na piechotę – zarówno tych krótkich jak i dłuższych (Mirror Lakes, The Chasm, Monkey Creek, Key Summit, Lake Marian, Gertrude Saddle). Nie wypada tu nie przyjechać.

 

5. Alpine Pacific Triangle

Kaikoura – Hanmer Springs – Amberley, 217 km

hsW rzeczywistości ta trasa rozpoczyna się kilkanaście kilometrów przed Kaikourą. Początkowo prowadzi wybrzeżem gdzie beztrosko wylegują się setki fok, aby następnie przejść w bardziej górzysty teren w głąb lądu. Dookoła tysiące owiec, a im bliżej Hanmer Springs, tym góry robią się coraz bardziej spektakularne. Druga część trasy prowadzi do Amberley. Najpierw suniesz wzdłuż rzeki, zewsząd otoczony pięknymi szczytami, aby potem zjechać nieco niżej i podziwiać rosnące po obu stronach drogi winogrona w okolicach Waipary. Obowiązek, gdy przejeżdżasz w pobliżu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress