Co warto, a co można sobie odpuścić w Angkor?

bayon2

Jedna z wielu charakterystycznych twarzy w Bayon

O ile nie jesteś fanem khmerskiej architektury, nie piszesz pracy magisterskiej o dawnych cywilizacjach lub nie płacą Ci za długie przebywanie w jednym miejscu, to dwa dni w Angkor powinny być w zupełności wystarczające. Pod warunkiem, że dobrze je zaplanujesz.

_IGP1712raw

Wschód słońca nad Angkor Wat. Zdjęcie zrobione o 6:37.

Bilety są jedno-, trzy- i siedmiodniowe. Kosztują odpowiednio 20, 40 i 60 dolarów. Pierwszy jest dla tych co nie mają zbytnio czasu, dla tych co są krucho z kasą, albo po prostu dla tych, zainteresowanych tylko główną świątynią – Angkor Wat. Drugi bilet jest mocno uniwersalny, bo trzy dni z khmerską architekturą na pewno spowodują u Ciebie nasycenie tematem, a i będzie o czym poopowiadać na rodzinnych zjazdach. Trzeci bilet jest tylko i wyłącznie dla tych, o których mowa w akapicie pierwszym. Niemniej, każdy bilet można zakupić po godzinie 17:00 dnia poprzedzającego i zyskać w ten sposób jeden zachód słońca w Angkor więcej.

Wschód słońca zaczyna się około 5:30. Bramki wejściowe teoretycznie otwierają się o 5:00, ale w praktyce jest to 4:50. Jeśli chcesz zrobić dobre fotki Angkor Wat podczas wschodu słońca, to te dziesięć minut stanowi kolosalną różnicę. Później może już nie być miejsc. Ustaw kierowcę swojego tuk-tuka na 4:30 i spokojnie dasz radę.

Standardowa droga 90% zwiedzających to: Angkor Wat – Angkor Thom – Bayon – Ta Prohm. Jeśli nie chcesz maszerować ramię w ramię z grupą tysiąca osób, to mamy dla Ciebie trzy rady:

 • Po pierwsze, jeśli musisz wybrać, zrób dużą pętlę zamiast małej. Warto.
 • Po drugie, zostaw sobie zwiedzanie Angkor Wat na później. Da Ci to swego rodzaju handicap czasowy i kiedy wszyscy będą tłoczyć się w najpopularniejszej ze świątyń, Ty na luzie jedź oglądać co innego.
 • Po trzecie, zrób pętlę w odwrotnej kolejności (tj. w prawo na mapie). Zacznij od Ta Prohm (gwarant, że nie będzie jeszcze całych hord Chińczyków z parasolami), a Bayon zostaw sobie na koniec.
tarohm2

Ta Prohm, czyli świątynia ze świata Tomb Raider

Tuk-tuk na cały dzień (niezależnie od tego, którą pętlę wybierzesz) powinien kosztować 12 USD, w porywach do 13. Bez znaczenia czy jesteś sam, czy jest Was czworo. Jeśli ktoś stara się wcisnąć Ci że jest inaczej, to najpewniej kłamie. Można tez zwiedzać rowerem (1 USD za składaka, 5 USD za MTB), ale w połowie Ci się odechce. Temperatura zrobi swoje. Są jeszcze e-rowery (10 USD), ale na pewno nie na dłuższe trasy, bo bateria nie przeżyje całego dnia eksploracji i możesz skończyć pedałując do Siem Reap. Są wprawdzie stacje ładujące, ale nie po to chyba przyjechałeś do Angkor, żeby tracić czas na ładowanie e-roweru?

Czas na zwiedzanie. Świątynie, które TRZEBA zobaczyć to:

 • Angkor Wat – podobno są tacy, co przyjeżdżają tylko dla tej jednej świątyni;
 • Ta Prohm – była tu sama Angelina Jolie. Koniec wyjaśnień.
 • Preah Khan – jedna z najfajniejszych świątyń. Plaska, ale z mnóstwem korytarzy. Dobra dla amatorów fotografii;
 • Bayon – druga z ikon całego kompleksu, obok Angkor Wat.
preahkhean

Jeden z wielu korytarzy w świątyni Preah Khan

bayon1

Bayon

taprohm1

Ta Prohm

Świątynie, które WARTO zobaczyć:

 • Ta Som – idealna na odpoczynek w okolicach południa;
 • Pre Rup – wysoka, fajna, a dookoła kreci się niewiele osób;
 • East Mebon – dość duża i wysoka. Warto się wspiąć;
 • Baphuon – chyba najwyższa ze wszystkich budowli, na które można wejść. O 15:00 nie było tu prawie nikogo;
 • Banteay Srei – na uboczu. Jedź tylko, gdy masz więcej niż jeden dzień w Angkor.
tasom1

Ta Som

tasom2

Ta Som

prerup

Pre Rup

eastmebon

East Mebon

Świątynie, gdzie SZKODA CZASU:

 • Neak Pean – porażka na całej linii. Szkoda czasu;
 • Srah Srang – nic specjalnego;
 • Elephant Terrace – można przejść obok, ale nie ma się co zatrzymywać

Kto był, niech podzieli się wrażeniami, a kto jeszcze planuje, niech przyłoży się do tego w każdym calu, zwłaszcza gdy w grę wchodzi tylko jeden dzień. Cokolwiek byś bowiem nie słyszał, Angor definitywnie wart jest odwiedzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress