Co warto zobaczyć w Tana Toraja?

torajamapNajwięcej funu, radości i niezależności podczas odkrywania magicznej krainy Tana Toraja daje wynajem skutera, który w mieście można złapać już za 70.000 rupii za dzień. Paliwo na cały dzień jazdy to pewnie z 10 tysięcy, czyli nic :) Północna część regionu jest bardziej górzysta i porośnięta ryżem, jest tu mniej turystów, a widoki znacznie lepsze niż na południu. Z kolei południowa część Tana Toraja to gratka dla tych, którzy chcą poznać rytuały pogrzebowe, obejrzeć skały, gdzie pochowani są zmarli i dowiedzieć się więcej o tradycyjnych domach Toradżów, których jest tu więcej niż na północy. Warto jednakże zjechać całość, tym bardziej, że odległości nie są znaczne i trzy dni powinny spokojnie wystarczyć, zahaczając jeszcze o pogrzeb i market w Rantepao.

1. Rantepao

To prawdopodobnie w Rantepao spędzisz większość czasu podczas swojego pobytu w Tana Toraja. Miasto jak miasto, a jedyną jego atrakcją jest market odbywający się tutaj co sześć dni, na którym wystawia się na sprzedaż setki bawołów i świń, które służą później jako jadło na lokalnych, tradycyjnych pogrzebach.

_IGP9898

Market w Rantepao odbywa się w cyklu 6-dniowym

2. Ke Te Kesu

Pięć kilometrów na południe od Rantepao znajduje się niewielka wioska przypominająca skansen, z najlepiej chyba zachowanymi tradycyjnymi domami i spichlerzami w stylu Toraja. Oprócz tego, znajdziesz tu wiszące groby w skale nieopodal i groty gdzie miejscowi chowają zmarłych. Opłata: 20.000 rupii za osobę. Takie małe must-see jak jesteś w pobliżu.

_IGP0092

Tradycyjne Tongkonany w Ke Te Kesu

3. Londa

Prawdopodobnie jedno z najciekawszych miejsc pochówku zmarłych w całej okolicy. Znajduje się tu duża grota skalna i sporo motywów rytualnych znanych tylko w lokalnej kulturze. Można wynająć przewodnika i przejść z lampą gazową wąską jaskinią, pełną czaszek, trumien i kości. Na pewno wpadnij tu z wizytą po drodze. Opłata: 20.000 rupii za osobę.

_IGP9706

Tau Tau, czyli kukły i lalki przedstawiające zmarłych w Londa

4. Lemo

Kolejne miejsce, gdzie Toradżowie chowają zmarłych, a ze skał spoglądają na Ciebie lalki, przedstawiające tych co już odeszli. W skale wykute są groby, z wepchniętymi do środka trumnami, a całość znajduje się zaledwie kwadrans drogi z Rantepao. Opłata: 20.000 rupii za osobę.

5. Kambira i baby graves

W Kambirze znajduje się największe drzewo służące do pochówku niemowląt, które zmarły, zanim wykształciły im się pierwsze zęby. Toradżowie wierzą, że w takim wypadku dziecko pochowane w drzewie żyje dalej, a następne urodzi się zdrowe. O ile w Kambirze trzeba zapłacić 20.000 rupii za osobę, to na głównej drodze z Rantepao, kilka kilometrów wcześniej znajduje się podobny grób, tyle że za friko. Wszystko wygląda podobnie, a historia identyczna. Warto wstąpić dla poznania całej idei chowania niemowląt.

_IGP0030

Grobowce niemowląt w drzewie nieopodal Kambiry

6. Palawa

Tradycyjna wioska na północny-wschód od Rantepao, z kilkunastoma tradycyjnymi domami i spichlerzami. Opłata: 20.000 rupii za osobę. Dość podobne miejsce jak Ke Te Kesu, tyle że bez wątku skały ze zmarłymi.

7. Batutumonga

Sama wioska to kolejnych kilka domów z charakterystycznymi zadartymi dachami, ale do Batutumongi warto zajrzeć z racji fantastycznych widoków na okoliczne pola ryżowe i napić się kawy w małej knajpce z widokiem rozciągającym się na tarasy. Okoliczne dzieci są tak śmieszne i słodkie, że będziesz chciał im jakoś wynagrodzić czas, który z z Tobą spędziły. Weź ze sobą kilka długopisów i rozdaj dookoła, a dostaniesz w zamian najszczerszy uśmiech na świecie.

_IGP9803

Widok na tarasy ryżowe w Batutumonga

8. Pangala

Absolutnie kapitalne widoki po drodze do Pangali tworzą z tego miejsca must na północy Tana Toraja. Z Rantepao wspinasz się na 1500 metrów n.p.m. i jedziesz wzdłuż tarasów ryżowych i górskich widoków. Fajnie przyjechać tu po południu, gdy światło zachodzącego słońca sprawia, że nie chce Ci się wracać do domu. Sama Pangala jest dość duża i stanowi bazę wypadową na trekkingi w okolicy.

_IGP9992

Droga do Pangali usiana jest takimi oto widokami

9. Lo Ko Mata

Kolejne groby wykute w skale, wyglądające jak te w Lemo, z tym że turystów jakby mniej. Dodatkowo, nieopodal znajduje się rzekomo najstarsze drzewo służące do pochówku niemowląt. Opłata jak wszędzie, czyli 20.000 rupii od osoby.

2 odpowiedzi do artykułu “Co warto zobaczyć w Tana Toraja?

    1. Zalatani Autor

      Spokojnie. Minimum 3 dni w okolicach Rantepao. Jeśli masz 5 to super, nasycisz się na pewno i objedziesz wszystko dookoła bez zbędnego pośpiechu :)

      Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress