Czy wiesz co to kava?

kavaZałapaliśmy się dziś na picie kavy. To tradycyjny fidżyjski napój, który powstaje przez rozpuszczenie sproszkowanych korzeni rośliny pochodnej pieprzu w wodzie. Słyszeliśmy wcześniej, że smakuje trochę jak wywar z zużytej szmaty, więc nie oczekiwaliśmy fajerwerków. W rzeczywistości nie jest aż tak źle, choć znamy lepsze drinki :)

Rytuał _IGP7566przyrządzania kavy jest prosty i zawsze wygląda tak samo. Worek wypełniony proszkiem powstałym z rośliny o nazwie pieprz metystynowy zanurza się w wodzie, która momentalnie zamienia się w brązowo-brunatną, mulistą ciecz. Następnie, napój nalewa się do wykonanej z połówki kokosa czarki i podaje do spożycia. Kavę pije się na siedząco. Przed otrzymaniem czarki należy klasnąć, po czym przy pomocy obu dłoni wypić całą zawartość naczynia. Pustą czarkę oddajemy i klaszczemy trzy razy na znak, że smakowało. Można też dodać uniwersalne „Bula”.

Kava posiada rzekomo delikatne właściwości psychoaktywne, rozluźnia, odpręża i pomaga zasnąć. Po spożyciu już pierwszej porcji tego napoju, usta i język ogarnia delikatne mrowienie, tak jakbyśmy najedli się samego pieprzu. Smak kavy jest mocno kontrowersyjny, a częstotliwość jej spożywania zależy od personalnych upodobań. Bez dwóch zdań serwuje się ją podczas rodzinnych zjazdów i spotkań. U nas jest rosół, u nich jest kava. Co więksi zapaleńcy piją ją codziennie, a najwierniejsi fani nawet kilka razy dzienne. Duża część społeczeństwa przyrządza kavę raz-dwa razy na tydzień, a zdarzają się i tacy co twierdzą, że od kavy wolą kawę i tej pierwszej nie piją wcale, o ile nie muszą.

_IGP7556 _IGP7562 _IGP7580_IGP7575  kPomimo że największe plantacje kavy nie znajdują się na Fidżi, a na Vanuatu, to kava zdecydowanie jest fidżyjskim narodowym napojem numer jeden. Towarzyszy bowiem oficjalnym ceremoniom kulturowym, ważnym spotkaniom politycznym, a także wydarzeniom religijnym, podczas których odbywają się nawet rytualne prezentacje korzeni, z których przyrządzana jest kava.

O ile nie istnieją żadne udokumentowane przypadki zatrucia czy uzależnienia, to wiele państw spoza regionu Oceanii zakazało sprzedaży czy dystrybucji kavy na swoim terenie. Co ciekawe, Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, gdzie kava jest kompletnie zakazana, a posiadanie nawet minimalnej ilości może skończyć się poważnymi konsekwencjami. Czyli jak zamierzasz przywieźć rodzince jakiś prezent z Fidżi, to kava niestety odpada :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress