Kolej na kolej

_IGP7709Kolej na Sri Lance to dokładnie 9 linii, które w lepszy lub gorszy sposób łączą wszystkie najważniejsze punkty na wyspie. Wśród wielu odcinków, jeden z nich jest szczególnie wart uwagi. Nawet jeżeli całe życie, na całym świecie jeździłeś busem, bo taniej i częstotliwość połączeń lepsza, to będąc na Sri Lance, nie możesz nie kupić biletu na pociąg relacji Peradeniya – Badulla.

Codziennie z Peradeniyi, małej miejscowości nieopodal Kandy, odjeżdżają cztery pociągi. Pierwszy z nich, kilka minut po 8:30, ze względu na relatywnie dobry czas przyjazdu do poszczególnych destynacji, ma chyba największe obłożenie. Stacja kolejowa zapełnia się już przed ósmą rano, a znaczną część pasażerów stanowią biali. Jednakże, do Badulli dojeżdżają tylko nieliczni z nich. Większość z podróżujących wysiada w Hatton, Nuwara Eliya, Haputale lub Elli. Wszystkie stacje wymienione powyżej należą, do tzw. Hill Country i stanowią bazy wypadowe do tego, co jak magnes przyciąga na Sri Lankę całe masy turystów – plantacji herbaty.

_IGP7667 _IGP7669 _IGP7670 _IGP7690_IGP7679  _IGP7745Kolej na Sri Lance oferuje trzy klasy:

I klasa – klimatyzowane przedziały z telewizorami, internetem działającym jedynie przez kilka pierwszych stacji i całą rzeszą europejskich turystów. W środku zimno, jakby ktoś otworzył lodówkę, a cena biletu kilkukrotnie wyższa niż na pozostałe klasy. Zalecana rezerwacja, szczególnie w sezonie. Nie polecamy.

II klasa – o wolnym miejscu siedzącym można pomarzyć, ale kto by się tym przejmował – przecież najlepsze miejsca są na schodach wejściowych do każdego wagonu. Pociąg jedzie nie więcej niż 40km/h, chyba, że jest z górki lub mocno wieje. Delikatna bryza muska rozgrzane do czerwoności twarze, walczących o dogodne miejsce do fotografowania białasów, a co stację przez wagony przewijają się lokalni sprzedawcy wszystkiego co nadaje się do zjedzenia. Do Hatton jest niesamowity ścisk, potem trochę się rozluźnia, a od Nuwara Eliya przedziały wieją już pustką. Świetny klimat i opcja najlepsza z możliwych.

III klasa – twarde ławki, surowe ściany i zapach lokalesów, którzy z dobrodziejstw wody i mydła korzystają raczej sporadycznie. Biały człowiek z plecakiem wygląda tu mocno dyskusyjnie, tym bardziej, że ceny są niewiele niższe niż za druga klasę. Dla hardkorów, kolekcjonerów przygód i miłośników absolutnej taniochy.

Tutaj możecie sprawdzić aktualny rozkład pociągów na Sri Lance.

_IGP7700 _IGP7706 _IGP7725 _IGP7753 _IGP7797 _IGP7798 _IGP7805 _IGP7806 _IGP7807 _IGP7815 _IGP7817 _IGP7829 _IGP7839  _IGP7884_IGP7873 _IGP7902Nikt kto wybierze kolej, aby dostać się w lankijskie góry, nie zawiedzie się. Trasa pociągu prowadzi bowiem przez górskie zbocza usiane zielonymi polami herbaty, lasy, rzeki oraz wioski, gdzie tłum machających dzieciaków przez pół dnia wyczekuje nadjeżdżającej ciuchci. Spektakularne widoki gwarantowane. Gdybyśmy mieli wybrać jedną rzecz, dla której warto wrócić na Sri Lankę, byłaby to podróż pociągiem przez Hill Country.

Odpowiedź do artykułu “Kolej na kolej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress